کتاب آموزه های تربیتی قیام سید الشهدا (ع) و عاشورا

آموزه های تربیتی

کتاب «آموزه­های تربیتی قیام سید الشهدا (ع) و عاشورا» در ۱۹۲ صفحه و با قیمت  ۱۰۰ هزار تومان توسط انتشارات دارالمبلغین منتشر و در دسترس عموم علاقه­مندان قرار گرفته است.

حجت الإسلام و المسلمین دکتر سید علی اکبر حسینی نیشابوری درباره موضوعات این کتاب بیان کردند که در دو بخش تنظیم گردیده است: ۱- آموزه­های تربیتی قیام سیدالشهدا (ع)، ۲- آموزه­های تربیتی عاشورا.

در بخش اول پنج موضوع مورد بحث قرار گرفته است: ۱- امر به معروف و نهی از منکر دو آموزة مهم تربیتی قیام سیدالشهدا (ع)، ۲- سه نکته دربارة امر به معروف و نهی از منکر، ۳- مهم­ترین روش­های امر به معروف و نهی از منکر، ۴- راه­های تأثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر، ۵- راه­کارهای ازدیاد معروف و کم شدن منکر.

در بخش دوم نیز پنج موضوع مورد بحث قرار گرفته است: ۱- توفیق و علائم آن، ۲- عوامل توفیق، ۳- عوامل عدم توفیق، ۴- وجدان اخلاقی، ۵- نصیحت­پذیری.

هر کدام از این موضوعات ریز موضوعاتی دارد، مثلا: ذیل موضوع سه نکته دربارة امر به معروف و نهی از منکر: ولایت داشتن برخی از مؤمنان بر برخی دیگر، کار اجرایی همراه با کار فرهنگی، فرق گذاشتن بین امر به معروف و نهی از منکر با ارشاد جاهل و… مورد بحث قرار گرفته است و واقعیت­هایی از زندگی مردم مکتوب شده است یعنی بحث به صورت کاربردی ارائه گردیده است.

استادیار مؤسسه قرآنی امام علی بن ابی طالب (ع) چنین بیان کردند: بررسی و پژوهش دربارة موضوعات فوق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چون باعث می­شود که منابر و محافل مذهبی صبغة قرآنی و حدیثی به خود بگیرد.

مخاطبان اصلی این کتاب خطبا و مبلغان هستند ولی این مطلب به این معنا نیست که دیگران نمی­توانند از این اثر استفاده کنند، بلکه مخاطبان دیگر این کتاب عموم مردم هستند.

استادیار دانشگاه بین المللی جامعة المصطفی(ص) چنین گفتند: این کتاب با بهره­گیری از قرآن، روایات،  سیرة معصومین (ع) و مشکلات مردم با بهره­گیری بیش از ۸۵ منبع غالبا دست اول تألیف گردیده است.

 

Avalable download: