جلسه هم ­اندیشی با موضوع قوامیت مردان بر زنان

دکتر حسینی تبار- دکتر حسینی نیشابوری

موضوع:‌ قوامیت مردان بر زنان و بررسی برخی از مسائل اجتماعی- سیاسی زنان

جلسه هم ­اندیشی حجج اسلام دکتر حسینی­ تبار و دکتر حسینی نیشابوری(حفظهما الله)

برخی از مطالب مطرح شده در جلسه:

دکتر حسینی نیشابوری بیان کردند: مقصود از این آیه (الرِّجال قَوَّامُون علَى النِّساء)؛ یعنی مردان، سرپرست و نگهبان بر زنان (و مدیر خانه) هستند؛ چون در نظام خانوادگی که یک مجموعه می­باشد، نیاز به مدیر است و منظور از مدیریت، مدیریت عاقلانه است نه خودرأیی و خود محوری و زور گفتن. اسلام بر اساس شناختی که از خلقت مرد و زن دارد، مدیریت خانه را به مرد سپرده است و این­که برخی­ها قیومیت و سرپرستی مرد را دلیل بر فضیلت مردان بر زنان می­دانند حرفی نادرست است؛ چون خود مسئولیت، وظیفه است؛ به هر کسی داده شود، اگر درست عمل نکند مورد بازخواست قرار می­گیرد.

دکتر حسینی­تبار دربارة آیة فوق چنین فرمودند: صاحب تفسیر المنار معتقد است که این آیه: ناظر به قیّومیت مرد بر همسرش می­باشد. از سوی دیگر دایره قیومیّت را شامل تمام اوامر و نواهی شوهر می­داند. در مقابل صاحب تفسیر گرانسنگ المیزان آیه را تعمیم داده و معتقد است علاوه بر دلالت آیه بر قیومیّت مرد بر همسر، دایره آن، مسائل عمومی جامعه همچون: مسند إمامت و رهبری، قضاوت و سایر امور کلان در سطح اجتماع را شامل می­شود یعنی زنان در مسئله حاکمیت، قضاوت و دفاع از کشور تحت قیّومیت مردان هستند ولی مسئلة مهم و حایز اهمیت این است که مرحوم علامه طباطبایی در مسئلة قلمرو قوّامیت مرد در محیط خانه قائل به انحصار آن در استمتاعات و حفظ عفت و اموال شوهر است نه همة شئون زندگی؛ بنابراین معتقد است زن نسبت به فعالیت­های اقتصادی و اجتماعی­اش تا جایی که با استمتاعات شوهر منافات نداشته باشد، آزاد و مستقل است.

استادیار جامعة المصطفی(ص) العالمیة در حوزه مسائل اجتماعی-سیاسی زنان، بیان کردند: شبهاتی که در این رابطه مطرح می­شود، دلیل عمده آن بی­توجهی به خلقت مرد و زن است؛ اگر نسبت به این مسئله معرفت حاصل شود،‌ جواب بسیاری از شبهات خود به خود داده می­شود.

مدیر گروه علمی مدرسه تفسیر دربارة امر حاکمیت عامّه و قضاوت دو نظر را مطرح کردند:  صاحب المنار با تحلیلی روانشناسانه تفاوت فطری زن و مرد، در قوت مزاج و کمال خلقت مرد را موجب تفاوت می­داند، در حالی که صاحب المیزان معتقد است به­خاطر اختلافی که مرد و زن در قوای تعقل و احساسات و عواطف با هم دارند و أمر حکومت و قضا باید بر محور عقلانیّت اداره شود، این مسئولیت­ها، به مردان سپرده شده و زنان به­واسطه غلبه احساسات و عواطف­شان، از این دو امر بازداشته شده­اند.

 

اشاره­ ای به شخصیت علمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی­ تبار(زید عزه)

۱. حافظ کل قرآن کریم و مسلط بر چند زبان زنده دنیا: عربی، انگلیسی، ترکی و فارسی؛

۲. گذراندن دورة تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزة علمیه قم (سطح چهار)؛

۳. گذراندن رشتة مدرسی معارف اسلامی با گرایش قرآن و متون اسلامی در مقطع دکتری و اخذ مدرک دکترا از دانشگاه دارالحدیث قم؛

۴. عضو هیئت علمی گروه قرآن و حدیث مجتمع فقه قم؛

۵. مدیریت گروه تفسیر در مجتمع قرآن و حدیث قم؛

۶. تدریس در حوزة علمیه، جامعة الزهرا(س)، حوزة علمیة خواهران و…

۷. تدریس در دانشگاه­ها به زبان عربی و فارسی: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در قزوین، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه کرج، دانشگاه بین المللی ادیان و مذاهب اسلامی قم و…

۸. فعالیت­های پژوهشی: اشراف و داوری بر رساله­ها و پایان­نامه­های حوزه و دانشگاه­ها به زبان عربی و فارسی؛ تدوین مقالات به زبان عربی و فارسی و…

۹. مسئولیت­های اجرایی در داخل و خارج کشور.

Avalable download: